»Vsak v svojem umetniškem izrazu sta zgradila dve 'izmed najbolj ikoničnih poetik slovenske moderne, katerih sinonima sta Cankarjevo leposlovje in Smrekarjeva grafika'.«
»Ustvarjala sta z jasnim družbenopolitičnim stališčem in ostrim kritičnim pogledom.«
»Zavestno sta torej lomila mit o gospodarju in hlapcu in dajala svoj umetniški atribut, angažma in koncept hlapcu, Slovencu, Evropejcu, vsakomur.«
»Pisca veselih in žalostnih zgodb, ki jih danes prištevamo v vrh slovenske literature, ne bomo nikoli do konca spoznali. To je vesela usoda vseh velikih umetnikov in njihovih umetniških del. Ravno v tem je pravzaprav vsa skrivnost. Tudi pri Cankarju. V gledališču ga lahko uprizarjamo v neskončnost, ker se zdi, da bomo v njegovih dramah vedno znova našli še nekaj neodkritega, neizpovedanega kot nekakšna slutnja.«
»Karikaturist, slikar, grafik in ilustrator Smrekar ter književnik Cankar sta bila sicer sodobnika, prijatelja in umetnika, katerih pogled sega tako rekoč v epicenter slovenske identitete in mentalitete, so dodali.«
»Naslavljanje posameznih umetniških del ali njihovih sekvenc je praviloma retrospektivno dejanje, ki ne more ničesar dodati likovni stvaritvi.«
»Slikarjev barvni svet je optimističen, vedno v bohotni rasti, v svojih napetostih in magmatskih valovanjih lahko katastrofičen, a vedno ploden, obetajoč, intenziven – odraz ustvarjalnega nemira.«
»Poobjava umetniškega dela brez dovoljenja avtorja za politične namene ni le zloraba ugleda avtorja, ampak tudi kraja. Kar je kaznivo.«
»Ali se umetniška fotografija lahko zares uvršča k umetnosti?«
»Groteska se mu skoraj vselej sprevrže v tragiko.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju